بهترین منبع برای روزهای امتحان چه کتابی است؟

بهترین منبع برای روزهای امتحان چه کتابی است؟

موقع خرید کتاب کمک درسی به چه چیزهایی توجه می کنید؟

 یکی از مواردی که باید به آن توجه کنیم، هدف از خرید کتاب‌ها است. خیلی اوقات بدون اینکه بدانیم می‌خواهیم به چه چیزی برسیم، اقدام به خرید کتاب می‌‌کنیم و به همین دلیل نمی‌توانیم به نتیجه دلخواه دست پیدا کنیم.

واقعیت این است که کتاب‌های کمک‌درسی انواع مختلفی دارند که هر کدام برای یک زمان خاص مناسب هستند. مثلا اگر بخواهیم مفاهیم درسی را بهتر درک کنیم و در کنار آن نکاتی برای پاسخ دادن به سوالات و تست‌ها یاد بگیریم، باید به سراغ کتاب‌هایی برویم که درسنامه‌های کامل و خط به خط  ارائه می‌کنند. یا اگر به دنبال موفقیت در امتحانات نهایی باشیم، باید کتاب‌های متفاوتی را انتخاب کنیم.

در حال حاضر مجموعه‌هایی مخصوص ایام امتحانات منتشر شده که طبیعتا این مجموعه‌ها بیش از آنکه روی آموزش متمرکز باشند، برای جمع‌بندی مباحث و آمادگی برای سوالات امتحانی هستند.

 سه نمونه معروف از این کتاب‌ها:

 شب امتحان از انتشارات خیلی سبز

 ۶۴۲۰ از انتشارات گاج

نمونه سوالات امتحانی نشر بنی‌هاشم

که در ادامه هر کدام از این مجموعه‌ها جداگانه معرفی شده اند که در روزهای امتحان به کمکتان می‎آیند.

 

 معرفی کتاب‌های شب امتحان خیلی سبز

یکی از پرمخاطب‌ترین مجموعه‌های خیلی سبز، همین شب امتحان است. این کتاب‌ها، همان‌طور که از نام‌شان هم مشخص است، مخصوص شب امتحان هستند. با استفاده از کتاب‌های این مجموعه می‌توانید به مرور مفاهیم درسی بپردازید و با سوالات امتحانی آشنا شوید. این کتاب‌ها به تشریح موضوعات درسی نمی‌پردازند، بلکه کمک می‌کنند تا دانش‌آموزان بتوانند مهمترین نکاتی را که قبلا یاد گرفته‌اند، در ذهن خودشان دسته‌بندی کنند.

ساختار کتاب
این کتاب از 4 قسمت اصلی تشکیل شده است

1.آزمون های نوبت اول:چهار آزمون از نوبت اول طرح شده که دوتا آزمون اول(شماره 1و2) آزمون های طبقه بندی شده هستند می توانید بعد از مطالعه هر فصل سوالات مربوط به آن را حل کنید *نکته:این بخش درکنار هر سوال نکات مشاوره ای دارد
 دوتا آزمون بعد (شماره 3و4) به صورت ترکیبی و طبقه بندی نشده هستند مطابق امتحان معلم، بعد از مطالعه کامل مباحث اقدام به حل کردن این آزمون ها کنید.

2.آزمون ها نوبت دوم:مطابق آزمون های نوبت اول آزمون های شماره 5تا8 به صورت طبقه بندی شده *نکته:این بخش درکنار هر سوال نکات مشاوره ای دارد و آزمون های 9 تا 12 طبقه بندی نشده هستند

3.پاسخنامه تشریحی: بعد از آزمون ها پاسخنامه کاملی آورده شده تا بدانید دقیقا چه مطالبی باید نوشته شود تا بارم سوال را کامل کسب کنید

4.درس نامه کامل شب امتحان: در این قسمت همه آنچه که شما برای گرفتن نمره عالی در امتحان نیاز دارید نوشته شده است آن را بخوانید و لذت ببرید.

** میتونی موقع امتحان نوبت اول از سوالات فصل های 1تا5 آزمون های 5 تا 8 هم استفاده کنی**

 

معرفی کتاب‌های ۶۴۲۰ گاج

انتشارات گاج با هدف ارائه نمونه سوالات امتحانی، مشابه آنچه که دانش‌آموزان در سر جلسه امتحان با آنها مواجه می‌شوند، اقدام به انتشار مجموعه کتاب‌های ۶۴۲۰ کرده است. کتاب‌هایی که تنها ۶۴ صفحه دارند، اما می‌توانند به دانش‌آموزان برای ۲۰ گرفتن کمک کنند. در کتاب‌های ۶۴۲۰ با توجه به محتوای کتاب‌های درسی، نمونه سوالات مختلفی طرح می‌شوند تا دانش‌آموز با شکل و حال و هوای سوالات امتحان اصلی کاملا آشنا شود. مطالعه دقیق کتاب‌های ۶۴۲۰ باعث می‌شود تا دانش‌آموزان روی مباحث درسی تسلط پیدا کنند و برای امتحانات نوبت اول و دوم به بهترین شکل ممکن آماده شوند.

 

ساختار کتاب

نمونه سؤالات این کتاب‌ دارای دو بخش کلی سؤالات نوبت اول (4 دوره) و سؤالات نوبت دوم (6 دوره) می‌شود. بامطالعه‌ی دقیق و مرحله به مرحله‌ی کتاب‌های 6420 این امکان هست که دانش‌آموز با جنبه‌های متفاوتی از مضامین درسی آشنا شود. این امر موجب آمادگی همه‌جانبه‌ی دانش‌آموز برای آزمون‌های نوبت اول و نوبت دوم مدرسه خواهد شد. همچنین مؤلفان با پیوست نمودن پاسخ‌نامه‌ی تشریحی این پرسش‌ها، به دانش‌آموزان در کسب تسلط بیشتر بر مباحث کمک نموده‌‌‌اند در بخش دیگر برای پیشرفت روند آماده‌سازی دانش‌آموزان برای امتحانات نهایی پایان‌ترم، درس‌نامه‌ای مختصر و مفید به‌منظور مرور سریع نکات، در پایان کتاب قرار داده شده که می‌تواند تأثیر مطلوبی بر کیفیت مطالعاتی دانش‌آموزان داشته باشد.

 

ارائه‌ی درس‌نامه‌های کاربردی و نکات آموزشی 

ارائه‌ی 4 دوره نمونه سؤال امتحانی سلامت و بهداشت دوازدهم ویژه‌ی نوبت اول

ارائه‌ی 6 دوره نمونه سؤال امتحانی سلامت و بهداشت دوازدهم ویژه‌ی نوبت دوم

همراه با پاسخ‌های کاملا تشریحی

 

 معرفی کتاب‌های بنی‌هاشمی خامنه

انتشارات بنی‌هاشمی خامنه، جزو بهترین ناشران کمک‌درسی در زمینه نمونه سوالات امتحانی است. این انتشارات توسط میرکریم بنی‌هاشمی خامنه اداره می‌شود یکی از ویژگی‌های بسیار خوب کتاب‌های نشر بنی‌هاشمی، به‌روز بودن آنهاست. این کتاب‌‌ها با توجه به آخرین تغییرات کتب درسی تالیف شده‌اند و به همین دلیل می‌توانند منبع قابل اطمینانی برای دانش‌آموزان باشند. این انتشارات با به‌کارگیری معلمین باسابقه و همین‌طور اعضای فنی متخصص، از مدرن‌ترین فناوری‌های چاپ نیز بهره می‌برد و با افزایش روزانه محصولاتش، به فعالیت خود در این زمینه ادامه می‌دهد. کتاب‌های این ناشر بیشتر دارای نمونه سوالات امتحانی هستند و به‌ همین دلیل یکی از اصلی‌ترین منابع برای آشنایی با سوالات پایان ترم به شمار می‌روند.

 

کدام کتاب‌ها برای ایام امتحان مناسب‌تر هستند؟

حالا که با هر سه مجموعه کتابی که مخصوص ایام امتحانات هستند آشنا شدیم، بهتر است یک مقایسه اجمالی بین آنها داشته باشیم تا ببینیم کدام یک مناسبت‌تر هستند.

اگر بخواهیم این مجموعه‌ها را در زمینه درسنامه و محتوای آموزشی مورد مقایسه قرار دهیم، باید بگوییم که تقریبا همه آنها در یک سطح هستند. همان‌طور که گفتیم نباید از این کتاب‌ها انتظار داشته باشید که مفاهیم و مباحث درسی را با جزییات برای شما توضیح بدهند. این کتاب‌ها مخصوص قبل از امتحان و اصطلاحا دقیقه نودی هستند. البته در هر سه عنوان، می‌توانید درسنامه‌های مختصر و مفیدی را ببینید که برای مرور اجمالی درس‌ها مناسب هستند.

از نگاه کیفیت سوالات امتحانی هم باید به هر سه ناشر نمره قبولی بدهیم. سوالات امتحانی در هر سه مجموعه به‌روز هستند و با تغییرات کتاب‌های درسی هم‌خوانی دارند. پاسخنامه تشریحی هم در همه این کتاب‌ها موجود است.

اما مورد آخری که می‌توانیم در مقایسه این سه مجموعه به آن بپردازیم، کیفیت چاپ آنهاست. با وجود قیمت پایینی که این کتاب‌ها دارند، خوشبختانه کیفیت چاپ و نوع کاغذها و جلد استفاده شده برای آنها قابل قبول است. هر سه عنوان در قطع رحلی به چاپ رسیده‌اند و دارای جلد براق هستند. کتاب‌های گاج و خیلی سبز از نظر طراحی روی جلد کمی مدرن‌تر به‌نظر می‌رسند. در صفحات داخلی این کتاب‌ها از کاغذ باکیفیتی استفاده شده و نوع صفحه‌بندی‌ها نیز جالب و جذاب هستند.

در مجموع می‌توانیم بگوییم که تفاوت چندانی بین این سه مجموعه وجود ندارد. اگر می‌خواهید در امتحانات پایان ترم با تسلط بیشتری حاضر شوید و جواب سوالات را با اعتماد به نفس بالاتری بدهید و در نهایت نمره بهتری کسب کنید، کتاب‌هایی که معرفی کردیم خیلی به دردتان خواهند خورد.

 

ارسال نظر
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد